Újabb ötéves színház-finanszírozási programot hirdetett Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter - Legalább 15 százalékkal emelkedik a közös fenntartású színházak támogatása
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Teátrumi Társaság és a Vidéki Színházigazgatók Egyesülete közös sajtótájékoztatón jelentették be pénteken a József Attila Színházban, hogy az utóbbi időszak eredményes egyeztető tárgyalássorozatának köszönhetően minden közösen működtetett színház részére megszületett az elkövetkező öt évre a kötelezően vállalt állami finanszírozási program.
„Színházszeretőek vagyunk, Európában bronzérmesek a kőszínházi nézőszámot tekintve - a lakosság nagyságához arányosan -, éppen ezért közös ügyünk a színházak finanszírozása”- ezzel a gondolattal nyitotta pénteken a József Attila Színházban megtartott színházszakmai közös sajtótájékoztatót Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter.
„Már 2020-ban is valami egyedit találtunk ki, a közös működtetésű színház-finanszírozást, melynek lényege, hogy az állam és az önkormányzat közösen gondolkodik a színházszeretőkről - a teátrumokon keresztül. Ez az ötéves finanszírozási szerződés tavaly december 31-én járt le, azóta a színházigazgatókkal és az önkormányzatokkal folyamatosan egyeztetve, eredményes tárgyalások sorozatán keresztül közeledtünk a megoldás felé"- folytatta a miniszter, aki külön is megköszönte a Magyar Teátrumi Társaság támogatását, amelyet a közös működtetés-finanszírozás kérdésében szakmai hátterével biztosított.
A következő öt évre legalább 25 milliárd forint áll rendelkezésre éves szinten, ebből 21,8 milliárd forint az, ami a közös működtetés alapja, melyhez az önkormányzatok ugyanennyit hozzátesznek, így ez közel 44 milliárd forintnyi színház-finanszírozást jelent a továbbiakban, mindemellett megmarad a 3,2 milliárdos bértámogatás is.
A megállapodás kapcsán a kulturális és innovációs miniszter kiemelte, a finanszírozási szerződésben fontosnak tartották az indikátorok beépítését is, így figyelembe veszik: a színház adottságait: a játszóhelyek és a tagozatok számát, illetve, hogy rendelkezik-e például gyártóműhelyekkel, melyek mind olyan hozzáadott értékeket képviselnek, amiket erősíteni, bővíteni kívánnak. Ösztönzik a repertoár klasszikus és kortárs előadásokat, a közös produkciók létrehozását magyarországi és külhoni magyar teátrumokkal egyaránt, tájelőadások, fesztiválok szervezését és a felsőoktatási intézményekkel való együttműködéseket is.
A sajtótájékoztatót Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke azzal folytatta, ünnep a mai nap a magyar színházszakmának, az öt évre előre látható költségvetéssel jól tervezhető lesz a társulatok működése. A kiszámíthatóság, a klasszikusok, a magyar kortárs produkciók repertoáron tartása, a vidéki opera előadások plusz támogatása, stb. mind mind a színházi produkciók magas szakmai színvonalát biztosítja hosszú távon is.
Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöke elmondta, a tavaly szeptemberi, szegedi Országos Színházi Évadnyitó óta érezhető volt, hogy a miniszteri figyelemnek és konzultációknak, a részletes egyeztetéseknek köszönhetően a minisztérium pozitív irányban mozdul majd el a közös működtetésű színházak öt éves finanszírozásában. A támogatás legalább 15 százalékos emelése minden várakozást felül múlt, végre fellélegezhetnek a teátrumokat irányító vezetők. A Vidéki Színházigazgatók Egyesülete a hazai 37 közös működtetésű teátrumból 20-at képvisel, akik nevében a direktor megköszönte Hankó Balázs miniszter úr ebben kifejtett eredményes munkáját.
Nemcsák Károly, a sajtótájékoztatónak otthont adó József Attila Színház igazgatója azzal zárta az eseményt, hogy a mostani intézkedéssel a Minisztérium biztonságot ad a társulatoknak, ez a kiszámíthatóság az előző évek viszontagságai után különösen fontos és a műsorpolitika színvonalának emelkedésével egyértelműen a nézők a legfőbb nyertesei majd.
Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke
Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöke
Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója
A képen balról jobbra: Bán Teodóra, a Margitszigeti Színház ügyvezetője, Oberfrank Pál, a veszprémi Petőfi Színház igazgatója, Novák Irén, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár, Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöke, Besenczi Árpád, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház igazgatója, Dörner György, az Újszínház igazgatója és Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter
A képen balról jobbra: Oberfrank Pál, a veszprémi Petőfi Színház igazgatója; Lipics Zsolt, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója; Zalán János, a Kolibri Színház igazgatója; Bán Teodóra, a Margitszigeti Színház ügyvezetője; Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója; Novák Irén, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár; Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter; Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöke; Besenczi Árpád, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház igazgatója; Dörner György, az Újszínház igazgatója; Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke; Mátyássy Szabolcs, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen; Barabás Botond, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének alelnöke