-
Az ellopott futár
REJTŐ JENŐ
AZ ELLOPOTT FUTÁR
(Komédia)
ŐSBEMUTATÓ
Zenészek:
Suhanyecz Viktória, Bárkányi Ferenc, Dömötör Sándor
Díszlettervező: Silló Sándor
Jelmeztervező: Juhász Kati
Zenei vezető: Kazár Pál
Bunyók: Nagyidai Gergő
Ügyelő: Laforest Csaba
Súgó: Nagy erzsébet
Rendezőasszisztens: Rajkó Balázs
Rendező: Silló Sándor
________________________________________
Köszönjük a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet és a nyíregyházi Brazil Jiu Jitsu csapatának a segítségét!
________________________________________
REJTŐ JENŐ
1905.03.29.
1943.01.01.
Sír (a) felirat
Ki itt nyugtalankodik csendesen,
Író volt és elköltözött az élők sorába.
Halt harminchat évig, élt néhány napot,
S ha gondolkozott, csak álmodott
Néhány lapot. S mikor kinevették:
Azt hitte, hogy kacagtatott.
Most itt fekszik e nehéz
Temetői hant alatt,
Zöld koponyáján kiüt a csíra
És azt álmodja, hogy él.
Szegény. Béke hangjaira!
Ámen.
Elindul a lavina lábujjhegyen.
„Semmi sem olyan végzetes erejű, elsöprő hatalom, mint a nő, ha valamiben nincs igaza.”
De Prücsök még csak kislány, és igaza van. Sőt, igaz ügye. Apja bűnügyéből szent ügy lesz. A kis Jeanne d’Arc maga mellé állítja a kikötő söpredékét. Harcba szállnak érte a Rejtő-figurák, elcsattan érte sok Rejtő-pofon és Rejtő-poén. Afrika Cárja bált ad, ahova befut a hullaszállító az eleven Prücsökkel. Különbségek mutatkoznak egy sakkfigura és egy diplomáciai futár között. De mind a kettő fejét elcsavarják. „A szerelem sötét verem, különösen, ha letakarják és ráülnek.” Ebből diplomáciai botrány keveredik, de Szivar, Ész Lajos és Babette anyó a lavórral megoldja. Mervin, a rettegett kormánybiztos a kikötőbe látogat, de mégsem verik agyon. Perújrafelvétel van és nyomozás: a rendőrök szerepében a rovott múltúak. A vihar és a pofonvert Adrienek semmit sem tudnak, csak azt, hogy a Nagy Dög a kulcs. Régi szerelmi ügyekre derül fény, de egyre sötétebb van. Aztán persze kiderül az igazság: Horog Bele, a Jelölt nem tud írni. Végül minden jóra fordul, bár az esküvőn eltűnik néhány ezüst eszcájg. Már csak egy kérdés maradt: Ki volt a Vérfürdő Bill?
Rejtő Jenő regényei ritkán vendégeskednek színpadon, de Az ellopott futár most köszöni szépen, jól érzi magát itt a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház színpadán.
Videó
(A videót a címre kattintva tekinthetik meg!)
(A videót készítette: Harsányi Zoltán)
________________________________________
Kritikák
Poénok és bunyók a nagyszínpadon
Vakmerő kísérlet: Rejtőt adaptálni. Eleddig (már sokaknak) beletört a bicskája. A regények ellenállnak. Vajon Nyíregyházán mennyire sikerült a lehetetlen?
Az ellopott futár nem tartozik Rejtő Jenő legismertebb művei közé. A tekervényes történetet a szerző túlnyomórészt párbeszédben írta, így segítette tudtán, s akaratán kívül a Móricz Zsigmond Színház lelkes és leleményes társulatát. Kivált Silló Sándor rendezőt, aki nagy lendülettel fogott hozzá a nyelvi poénokban gazdag szöveg színszerűvé tételéhez. Meg akarta őrizni az író humorát, a könyv furcsa és groteszk alakjait, a fordulatos mese komikus jeleneteit.
Ellenállhatatlan történet
A rendező dicséretes igyekezetét nagyrészt siker koronázta. A regény egyéni stílusa epikából színpadra ellenben bajosan menthető át. Az ellopott futár népes szereplőgárdája kitesz magáért, a csaknem három órás produkció azonban Rejtő (feltehetően nagyszámú) hívét aligha elégíti ki. Pedig az előadás minden eleme annak rendelődött alá, hogy a publikum felhőtlenül élvezhesse Prücsök, a kémnő, Szivar, Ész Lajos és Babett anyó ellenállhatatlan történetét.
A felpörgetett játék
A huszonöt fejezetből adaptált, a könyv cselekményéhez ragaszkodó előadás nehezen követhető. Az epikai teljesség a színpadon egyszerűsítéseket igényel; nem beszélve arról, hogy az utánozhatatlan nyelvi ötletekből építkező regény intellektuális humora a játék kavalkádjában gyakran nem tud érvényesülni. A játék felpörgetésében a forgószínpad adottságait messzemenőkig kihasználó, a bemutatót díszlettervezőként is jegyző Silló Sándor invenciózus rendezése a statikus és a dinamikus jelenetek arányos eloszlatásával szerencsésen kerüli el a textus csapdáit, s kínál a nézők többsége számára szórakoztató élményt.
Bunyóznak benne
A nagy energiájú színészi alakítások (Kuthy Patrícia mint Prücsök, illetve Horváth László Attila mint Decoux, Tóth Zolka mint Szivar, Széles Zita mint Babette anyó a lavórral, Illyés Ákos mint Dr. Mervin, Kameniczky László mint Ész Lajos, Tóth Károly mint Adrien, a matróz, Rák Zoltán mint a Nagy Dög, Horváth Sebestyén Sándor mint Deboulier, Vaszkó Bence mint a Kormányzó, Fridrik Noémi mint az özvegy Marie, Nyomtató Enikő mint Maud, Vizkeleti Zsolt mint Kirúg Hümér), a találékony jelmezek (Juhász Kati), s az élő zene (Suhanyecz Viktória, Bárkányi Ferenc, Dömötör Sándor) ellenére Az ellopott futár a színpadon nem lett „eléggé ütős”, pedig (Nagyidai Gergő ötletei nyomán) bunyóznak benne rendesen…
Karádi Zsolt
Bemutató:
2014. november 8. (szombat) 19 óra
Móricz Zsigmond Színház, Nagyszínpad