2022-től tagja a Móricz Zsigmond Színház társulatának Törő Gergely, akit jó néhány szerepben láthattunk már. Egyik „védjegye”, hogy gyakorta ő a rend éber őre: a Jó estét nyár, jó estét szerelem című előadásban rendőr, az Idétlen időkigben sheriff helyettes, A padlásban ő Üteg, a detektív másik balkeze…
Az Életrevalókban hat szerepet formált meg, a Don Juanban Friciként kifejezetten figyelemre méltó alakítást nyújtott. És persze ott van a Variációk egy rablásra című előadás, melyben ugyancsak sokféle szereplőt formál meg Tar Dániellel egyetemben. Jó hír, hogy az előző éved egyik sikerdarabját hamarosan többször is előadják, így aki eddig lemaradt róla, pótolhatja. Érdemes! A Variációk egy rablásra ugyanis egy korokon és műfajokon átívelő, fiatalos, lendületes előadás, amely a rekeszizmokat nem kímélve, számos színházi formanyelven keresi a választ arra a mindent eldöntő kérdésre, mi történt azon a bizonyos estén. Az előadás egy 2019-es esetet jár körül. Megjelent egy cikk, hogy vajon mi történhetett azzal a rablóval, aki előbb elrabolta egy idős néni táskáját, majd visszament a helyszínre, átadta a táskát, sőt, haza is kísérte a hölgyet. Kováts Dénes interjúja.
T.G.: Az ötlet onnan jött, hogy 2021-ben, a pandémia után Kaposváron bemutatta ezt a darabot két nagyon kedves volt kollégám, Benedek Dániel és Fándly Csaba. Amikor megnéztem, rögtön azt éreztem, én is azonnal meg akarom csinálni, nagyon feltüzelt, hogy jómagam is játsszak egy ilyen típusú előadásban.
T.D.: Egy görbe este eredménye, hogy Nyíregyházán megszületett ez az előadás... Igazából azért is mentünk bele, mert szeretjük a kihívásokat, mindemellett nagyon szeretünk együtt dolgozni. Én is abszolút jó ötletnek tartottam, és egy pillanatig nem kételkedtem sem Törőben, sem abban, hogy sikere lehet a színdarabnak, ami nagyon érvényes dolgokról beszél. Nemcsak – rossz szóval kifejezve – vicceskedünk, hanem vannak mélyebb jelenetek is, ezért is ajánljuk minden korosztálynak.
Variációk egy rablásra Tar Dániellel. (Balról Törő Gergely)
Személy szerint örvendetesnek tartom, hogy újra műsorra tűzte színházunk ezt az előadást. Miért?
T.D. Mondhatni, visszatapsolták, sokan jelezték, hogy nem látták, de szívesen megnéznék. Főként ifjúsági bérletben játszottuk, a 27 előadásból csak hét szólt a felnőtteknek. Arról beszéltük Gerivel, hogy ezt a rengeteg munkát vétek lenne kidobni. Úgy gondolom, senki mással nem lettem volna képes ezt megalkotni, mint vele, nagyon szerettünk együtt dolgozni, meg tudtunk beszélni mindent. Szerencsére lehetőségünk nyílik további előadásokra. A felújított változat még jobb lesz, több időt tudunk ráfordítani, felturbóztuk.
T.G. Tényleg elkezdtük a csinosítgatást, mert voltak olyan részei, amelyekre tavaly nem tudtunk elég időt szánni, hogy még jobban megkomponáljuk, begyakoroljuk. Alakítgattuk, tudtunk vele még egy kicsit szöszölni, csiszolni egyes jeleneteken, jónéhány helyzet ezúttal másképpen jelenül meg. Mi is érettebbek vagyunk, kicsit más lelkülettel csináljuk talán, mint tavaly. Igazából mi vetettük fel igazgató úrnak, hogy szívesen elővennénk, mert a visszajelzések azt mutatták, lenne rá nézői igény. Március 13-án lesz a következő előadás, amelyet reményeink szerint még több követ.
Gergő, én azt figyeltem meg eddigi szerepeiden, hogy többnyire vicces, komikus figurákat alakítasz. Üteg A padlásban, a sheriff helyettes az Idétlen időkigben, Frici a Don Juanban, Bastien az Életrevalókban…
Abszolút igaz. Mire a cikk megjelenik, már túl leszünk a Yerma olvasópróbáján, úgy néz ki, abban más karaktertípust alakítok. Szívem nagy vágya, hogy drámai(bb) szerepeket is kapjak, Nyíregyházán még nem volt rá lehetőségem. Az első itteni évemben ilyennel kezdtem volna a Futótűzben, de a pandémia miatt az az előadás kikerült a műsorból. Egyelőre még a nyíregyházi közönség nem ismeri ezt az arcomat, de bízom benne, hogy lesz alkalmam megmutatni, hogy van ilyen.
A padlás mennyire volt ismerős számodra? Közel áll hozzád?
Nagyon közel, ugyanis Kaposváron, az első szerződtetett évemben megcsináltuk. Az egyik volt egyetemi osztálytársam kapta meg a lehetőséget, hogy megrendezze. Nagyon jóban voltam vele, ugyanezt a szerepet osztotta rám. Igazából nem volt különösebb ötlete erre a figurára, s bízott abban, hogy az enyéimet nem fogom magamban tartani… Nagyon jó próbafolyamat volt, sok minden kipróbálására jutott idő, remek csapat hozta létre azt az előadást (is). Kifejezetten jó emlékeim fűződnek hozzá. És mit ad Isten, itt most megkaptam újra. Furcsa arcot vághattam, amikor megtudtam, Horváth Illés művészeti vezető meg is kérdezte: talán nem örülök neki? Dehogynem, feleltem, csak az jutott eszembe, meg tudom-e úgy csinálni, hogy ne a kaposvári Üteg köszönjön itt vissza. Ez volt benne a kihívás, de itt is nagyon szeretem ezt a szerepet.
Miért népszerű A padlás? Mindenütt, nem csak Nyíregyházán. Mi a titka?
Szerintem olyan hangulata – és ezek nem is feltétlenül a leírt vagy kimondott dolgok –, olyan lelkülete van a darabnak és az előadásnak, ami a szeretetről és az emlékezésről szól. Mély, elemi, emberi dolgokat indít el a szereplők és a nézők lelkében, a szövegkönyve alkalmas arra, hogy gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt játsszuk. Mi az, ami a gyerekben és a felnőttben is ott van? A lélek, a szeretet. Mélyen, legbelül szerintem a legtöbb ember át van itatva szeretettel. Mindemellett a zenéje is csodás.
Ütegként, aki a detektív másik balkeze A padlásban. (Mellette Tóth Károly, Urmai Gábor és Jenei Judit)
Ha jól emlékszem nem csak az Üteg, hanem a Don Juan Fricije is olyan szerep, amit már eljátszottál korábban.
Igen, Fricit az egyetemi vizsgajelenetemben. Egyik kedvenc szerepem.
Pacsirta, Gál doktor úr…
Amikor meghallottam, hogy Szikszai Rémusz rendezi és vele dolgozhatok, már nagyon vártam, hogy elkezdjük, mert sok jót hallottam róla. Nagyon élveztem a próbafolyamatot, rendkívüli jó élmény volt, mert azt éreztem, hogy megbízik bennem. Bár az elején egy kicsit kétségbe voltam esve, mert az én életkoromtól nagyon távol áll a szerepbeli, a legtávolabb, amit eddig játszottam. A próbafolyamat első két hetében sok mindent megpróbáltam „öregítés” gyanánt. Aztán jó két hét múlva azt mondta Rémusz, hogy felejtsek mindent, ne a fizikai öregséget keressem. Gondoljak inkább arra, hogy régóta ismerem a többi szereplő által megformált alakokat, tehát nyugodtam tegezhetem őket, még ha húsz év korkülönbség is van közöttünk. A próbák során ötletekkel álltam elő, többségük tetszett is a rendezőnek. Azt kell mondanom, végül sikerült viszonylag felduzzasztani a szerepet. Ő is hálás volt, hogy sikerült egy olyan karaktert létrehozni, amelyik teljesen beleillik a rendezői elképzelésébe, és erősíti az ő szándékait.
Ez is a kedvenc szerepeid közé tartozik?
Igen, nagyon szeretem játszani, csodálatosak a kollégák, ez a játékstílus is közel áll hozzám.
Az előző évadban Bogyó és Babóca első kalandjaiban nem szerepeltél, most viszont új karakter jelenik meg személyedben: Vendel, a szarvasbogár.
A Bogyó és Babócát is játszottam Kaposváron, én voltam Bogyó, s meg kell vallanom, örültem, hogy itt az első részbe nem kerültem be. A másodikat már nem úsztam meg. De örültem, hogy most egy teljesen új karaktert formálhatok meg, akit, ha jól tudom, még nem játszott senki. Nagyon jó, fiatal a csapatunk, a próbafolyamat is kedvünkre való volt. Örömteli, hogy sikerült egy olyan előadást létrehozni, amit a gyerekek nagyon szeretnek – s néha azt veszem észre, mi még jobban szeretjük, mint ők, tehát visszafelé is hat. Fontos, hogy ilyen jó kis előadásokat játszhassunk nekik.
Mit gondolsz, el lehet rontani? Szinte mindenki ismeri…
Könnyű beleesni abba a tévképzetbe, hogy nem lehet elrontani. Mindent el lehet rontani, ha nem figyelünk oda, nem teljes szívvel csináljuk.
Meséskönyvvel, rajzfilmmel vetekszetek. A színpad egész más!
Nagyon sok olyan elem van benne, ami megkülönbözteti az írástól, a rajzfilmtől. Ez egy abszolút érvényes színházi előadás. Bérletszünetben játszani azért érdekes, mert akkor sokkal több felnőtt ül a nézőtéren. Éppen ezért rejtetten, óvatosan akadnak benne olyan szituációk, nézések, amelyek a felnőtteknek jelentenek valamit. Nem véletlen, hogy ők is nagyon jól szórakoznak.
Friciként a Don Juanban
Most nem vagy úgy leterhelve, mint az elmúlt évadban, amikor több bemutatód volt. Kicsit nyugodtabban tudsz készülni a szerepekre, az előadásokra?
Egyrészt igen, nyugodtabban. Másrészt jut egy csomó olyan dologra időm, amire eddig nem. Kicsit több időt szánhatok magamra, s ez biztos, hogy a szerepeimre is pozitív hatással van. Élvezem ezt az évadot is, várom a Yermát.
A következő nyíregyházi évadod milyennek tűnik?
Szívesen dolgoznék egy kicsit többet. Érzem, hogy van még bennem, nagyobb terhelést is elbírnék. De több ötletem is akad, lehet, hogy fogok plusz dolgokat csinálni.
Olyasmit, mint a Variációk egy rablásra, esetleg önálló est?
Olyasmit. Remélem, a következő évadban megvalósul egy-kettő belőlük, azaz nézők elé léphetek/léphetünk velük.
Fotók: A Móricz Zsigmond Színház archívumából
Forrás: Kováts Dénes, Magyar Mezsgye