Emlékkiállítással tiszteleg a színház Bárány Frigyes Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész előtt a Szindbád Színháztörténeti Múzeumban. Színházi kellékek és jelmezek, valamint személyes tárgyak is szerepelnek a tárlatban, amely az évad végéig, 2025. május 31-ig látogatható.
„Ifjuságom, e zöld vadont
szabadnak hittem és öröknek
és most könnyezve hallgatom,
a száraz ágak hogy zörögnek”
József Attila Talán eltűnök hirtelen című versével emlékeztek Bárány Frigyesre a Móricz Zsigmond Színház színészei, miután az érdemes és kiváló művész 90 éves kora után újra elővette a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakjának költeményeit és ismét megtanulta azokat – erről Horváth László Attila mesélt a vendégeknek.
„Egyik nyári szünet után megkérdeztem, hogy 'mi történt nyáron Frici bácsi?' és mondta, hogy elvolt az unokákkal meg olvastam, kiolvastam az összes Karinthyt, megint”.
Rák Zoltán anekdotázott a színpadon, aki sokáig Bárány Frigyessel egy öltözőben készült a színpadra lépésre, egy idő után pedig elkezdte feljegyezni a történeteket és jó tanácsokat, amit kapott tőle.
Évtizedeken át Nyíregyházán játszott
Bárány Frigyes Budapesten született, több városban is játszott, majd évtizedeken keresztül a nyíregyházi közönség előtt lépett színpadra, 1981 és 2019 között a Móricz Zsigmond Színház tagja volt. 2023. április 9-én, Nyíregyházán hunyt el. Színházi és filmes szerepei által az egész ország ismerte őt, hangját több film is őrzi szinkronszerepei révén. 157 színházi, 14 játékfilmes és több mint 20 tévéfilmes szerepét felsorolni is hosszú lenne, igazán aktív színész volt.
„Ő az, aki egészen fiatal korunktól végigkísérte a mozivásznon, a teátrumban az életünket. A mai nap egy mérföldkő abban, hogy hogyan tudjuk megőrizni a nagyjaink emlékét, nemcsak a képzőművészetben, nemcsak a tudományban, nemcsak az irodalomban, hanem a filmművészetben és a teátrum világában is. Gratulálok ehhez a kiállításhoz, örülök, hogy részese lehetek és azt kívánom, hogy több ilyen rendezvénye legyen a színháznak és nagyon sok figyelmet fordítsanak arra, hogy a nagyjainknak az emlékét meg tudjuk őrizni”
– mondta Halkóné dr. Rudolf Éva önkormányzati képviselő.
Emlékkiállítással tiszteleg a színház
Színházi kellékek, jelmezek és néhány személyes tárgy – ezek alkotják a Bárány Frigyes emlékkiállítást, amelyet szerda délután egy megható műsorral nyitottak meg a Móricz Zsigmond Színház művészei. Bárány Frigyesnek olyan egyénisége volt a színpadon, ami maradandó emléket alkotott, nemcsak a szakmában, művésztársai kedvelték őt, a színházbarát közönség is rajongott érte – fogalmazott Kirják Róbert, a színház ügyvezető igazgatója.
„Nem sokkal a művész úr halála után megfogalmazódott bennünk, hogy maradandó emléket szeretnénk neki állítani. Ez elsőként a stúdiónk átkeresztelésével meg is történt, az évadzárón ezt akkor be is jelentettem, hogy Bárány Frigyes Stúdiónak kereszteltük át a korábban Művész Stúdiónak nevezett játszóhelyünket. Tovább gondolkodtunk és ahogy felmértük, hogy ezek a relikviák, amelyek tőle fennmaradtak, olyan mennyiségűek, hogy egy kiállítás is összejöhet belőle, elkezdtük tervezgetni ezt. A helyszínét kigondolni, összeszedni a legfontosabb dolgokat, és így meg tudjuk most nyitni ezt a tárlatot”
– nyilatkozta Kirják Róbert.
Tehetségét számtalan díjjal jutalmazták
Bárány Frigyes a megyeszékhely díszpolgári címét is megkapta még 1997-ben, művészi tevékenysége bekerült Nyíregyháza települési értéktárába, tehetségét számtalan díjjal jutalmazták, 1985-ben Jászai Mari-díjat kapott, de átvehette többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét, az Ostar-életműdíjat, valamint a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti tagozatának Életműdíját is. A színművész több évtizeden keresztül szolgálta a magyar film- és színházkultúrát. A szerdán nyílt emlékkiállítás előreláthatólag a színházi évad végéig, 2025. május 31-ig látható a Szindbád Színháztörténeti Múzeumban.
(Forrás: Nagy Boglárka, Nyíregyháza.hu)
Fotók: Trifonov Éva